Prohledat stránky

Jak si prověřit vedení inženýrských sítí na pozemku

Také hledáte vhodný pozemek pro výstavbu vašeho rodinného domu? Sledujete-li inzeráty tohoto typu pravidelně, jistě vás nepřekvapí větička, umístěná obvykle na konci celého textu: „Inženýrské sítě na hranici pozemku.“ Pak přijedete s makléřem na místo určení a on mávne rukou podél hranice pozemku a řekne: „Tady vede plyn, je to asi 1 metr od hranice parcely. Tamhle je sloup elektřiny, z něho se můžete napojit. A kanalizace by měla vést asi tudy.“ Pokud působí makléř dostatečně sebejistě, asi jeho tvrzení uvěříte. A v duchu si říkáte: „Je to přece uvedeno i v inzerátu, který jsme našli na internetu. A makléř to musí vědět, když ten pozemek prodává.“

Důvěřuj, ale prověřuj

Ano, měl by to vědět, ale nespoléhejte jen na tvrzení makléře. Ještě než se rozhodnete a začnete vyřizovat úvěr pro váš vysněný pozemek, sami si raději ověřte, které inženýrské sítě jsou opravdu v dosahu, nebo přímo prochází nabízeným pozemkem. Přítomnost inženýrských sítí na pozemku totiž znamená pro stavebníka vždy určitá omezení (platí zde tzv. ochranné pásmo), jejich absence v blízkosti pozemku může celou výstavbu zase značně prodražit.

Jak tedy postupovat? V následujících odstavcích vám ukáži, jak rychle a z pohodlí domova získat v elektronické podobě  všechny potřebné informace o průběhu inženýrských sítí a poloze příslušných technologických zařízení (elektro a datové kabely, plyn, pitná a splašková voda). Předem si zjistěte příslušné číslo parcelní pozemku, nebo pozemků, které vás zajímají a kdo je jejich vlastníkem. Potřebné údaje Vám sdělí makléř, nebo si je sami můžete zjistit, když se podíváte do katastru nemovitostí (bezplatný on-line přístup). Tyto informace vám usnadní práci při vyplňování  následujících elektronických formulářů.

Jak získat vyjádření z ČEZu

Najděte si webovou stránku Geoportálu Skupiny ČEZ a zde najdete jednoduchý návod jak postupovat. Přečtěte si krátký návod nebo rovnou pokračujte na Sdělení o existenci sítí a zadejte novou žádost. Vyplňte základní údaje o sobě a otevře se vám formulář pro zadání údajů o pozemku, který je potřeba vyplnit (obr. 1).

 Obr.1 Formulář pro sdělení o existenci sítí

Obr.1 Formulář pro sdělení o existenci sítí

Zde už postupujete přesně podle zadání: např. vyplňíte katastrální území a číslo parcely, vyznačíte zájmové území, tzv. polygon (obr. 2). S ohledem na to, že sítě jsou často vně hranice zájmového pozemku, označte zájmové území vždy s určitým přesahem (např. včetně příjezdové komunikace, jdoucí podél pozemku a pod.).

 Obr.2 Vymezení zájmového území

Obr.2 Vymezení zájmového území

Po odkliknutí pokračujte ve vyplňování dalšího formuláře (v kolonce typ žádosti vyberte „prodej, nákup, výpůjčka pozemku“) a vyplňte všechny požadované údaje. Pokud formulář nabízí více možností pro výběr požadovaných informací, zaklikněte všechny možnosti. Odklikněte formulář…. A první žádost je úspěšně odeslána (obr. 3).

 Obr.3 Žádost úspěšně odeslána

Obr.3 Žádost úspěšně odeslána

Obvykle v horizontu několika hodin vám přijde odkaz na požadované vyjádření včetně situačního výkresu sítí do vaší e-mailové schránky, které si můžete po zadání hesla stáhnout (obr. 4).

 Obr.4 Přístup do úložiště dat

Obr.4 Přístup do úložiště dat

Vše je ve formátu PDF (obr. 5). Pokud jste při vyplňování formuláře zatrhli  hned na začátku obě  možnosti, do Vaší e-mailové schránky dostanete vyjádření ze dvou různých divizí ČEZ (ČEZ Distribuce, a. s a ČEZ ICT Services, a. s.). Pro budoucího stavebníka jsou důležitá obě dvě.

 Obr.5 Data jsou připravena ke ztáhnutí

Obr.5 Data jsou připravena ke stáhnutí

Jak získat vyjádření z RWE

Najít potřebný formulář na stránkách RWE je docela dřina (obr. 6). I mně to zabralo při psaní tohoto článku dost času. Nakonec jsem si musel pomoci příslušným odkazem, nalezeným v mé starší emailové korespondenci.

 obr.6 RWE -úvodní formulář

obr.6 RWE -úvodní formulář

Vlastní formulář působí uživatelsky příjemněji než ten od ČEZu a jeho vyplnění zabere jen pár minut (obr. 7, 8).

 obr.7 Pokračujeme v zadávání údajů formuláře

obr.7 Pokračujeme v zadávání údajů formuláře

 

Obr.8 Zakreslení zájmového území

Obr.8 Zakreslení zájmového území

Způsob vyplnění vaší žádosti, stejně tak jako rychlost jejího vyřízení, elektronicky, zasláním na zadanou e-mailovou adresu, je obdobný jako v předchozím případě. Konečně něco funguje jak má :-).

 

Vodárny a kanalizace Karlovy Vary, a.s.: do třetice všeho dobrého

Pokud chcete podat žádost o vyjádření elektronickým formulářem, pro spuštění aplikace je potřeba použít internetový prohlížeč. Vstupní stránku pro vyplnění formuláře najdete zde ( obr. 9).

 obr.9 Žádost VaK

obr.9 Žádost VaK

Postup pro vyplnění žádosti o stanovisko je obdobný jako v předchozích dvou případech.

Rychle a zdarma

Pokud požádáte o výše uvedená stanoviska elektronickým formulářem, a stejným způsobem je vám i odpovězeno, jedná se o rychlou a zatím stále bezplatnou službu veřejnosti (pokud žádáte jako fyzická osoba).

Uvažujete-li proto vážněji o koupi nějakého pozemku, určitě zainvestujte hodinu svého času na prověření těchto základních informací. A učiňte tak dříve, než podepíšete jakoukoliv smlouvu s realitní kanceláří nebo prodávajícím. Můžete se tak vyhnout případnému zklamání na jedné nebo druhé straně.

Poděkování

Příspěvek vychází z článku kolegy a kamaráda Jiřího Kubici (http://realitysrdcem.cz/prodej-pozemku-pro-vystavbu-rd-aneb-jak-si-proverit-inzenyrske-site-na-hranici-pozemku/) a je uváděn s jeho laskavým dovolením, za což mu takto děkuji.

 

Doporučujeme

Zpravodaj

V lednu poklesly počty i objemy sjednaných hypoték

V lednu poklesly počty i objemy sjednaných hypoték

20.2.2019 - V lednu výrazně klesl počet i objem sjednaných hypoték, který byl nejnižší za poslední 4 roky. Průměrná úroková sazba poskytnutých hypoték sice vzrostla, ale dobrou zprávou je, že nabídkové sazby již klesají.V lednu bylo podle dnes zveřejněných dat serveru hypoindex.cz poskytnuto 4 764 hypotečních úvěrů.

ve středu

Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu

Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu

13.2.2019 - Z aktuálních statistik realitního portálu RealityČechy.cz a RealityMorava.cz vyplývá, že nabídkové ceny bytů v lednu meziročně rostly o 450 000 Kč. Kromě nemovitostí v posledních měsících rostly i úrokové sazby hypoték. Průměrná česká rodina by nyní při pořízení bytu o průměrné ceně 3,13 mil.

13.2.2019

Průměrná nabídková sazba hypoték začala klesat

Průměrná nabídková sazba hypoték začala klesat

12.2.2019 - Klesající cena peněz na mezibankovním trhu otvírá cestu ke snižování hypotečních sazeb. Některé banky již tohoto využily a hypoteční úvěry opět začaly zlevňovat. Co se bude dít se sazbami hypoték v únoru?ČNB v prosinci ponechala sazby beze změny.

12.2.2019


realitní kancelář SPA Reality KV s.r.o. | Chodská 387/13, 360 01 Karlovy Vary |  GSM: 604 880 596,  IČ: 291 14 608