Prohledat stránky

Jak si prověřit vedení inženýrských sítí na pozemku

Také hledáte vhodný pozemek pro výstavbu vašeho rodinného domu? Sledujete-li inzeráty tohoto typu pravidelně, jistě vás nepřekvapí větička, umístěná obvykle na konci celého textu: „Inženýrské sítě na hranici pozemku.“ Pak přijedete s makléřem na místo určení a on mávne rukou podél hranice pozemku a řekne: „Tady vede plyn, je to asi 1 metr od hranice parcely. Tamhle je sloup elektřiny, z něho se můžete napojit. A kanalizace by měla vést asi tudy.“ Pokud působí makléř dostatečně sebejistě, asi jeho tvrzení uvěříte. A v duchu si říkáte: „Je to přece uvedeno i v inzerátu, který jsme našli na internetu. A makléř to musí vědět, když ten pozemek prodává.“

Důvěřuj, ale prověřuj

Ano, měl by to vědět, ale nespoléhejte jen na tvrzení makléře. Ještě než se rozhodnete a začnete vyřizovat úvěr pro váš vysněný pozemek, sami si raději ověřte, které inženýrské sítě jsou opravdu v dosahu, nebo přímo prochází nabízeným pozemkem. Přítomnost inženýrských sítí na pozemku totiž znamená pro stavebníka vždy určitá omezení (platí zde tzv. ochranné pásmo), jejich absence v blízkosti pozemku může celou výstavbu zase značně prodražit.

Jak tedy postupovat? V následujících odstavcích vám ukáži, jak rychle a z pohodlí domova získat v elektronické podobě  všechny potřebné informace o průběhu inženýrských sítí a poloze příslušných technologických zařízení (elektro a datové kabely, plyn, pitná a splašková voda). Předem si zjistěte příslušné číslo parcelní pozemku, nebo pozemků, které vás zajímají a kdo je jejich vlastníkem. Potřebné údaje Vám sdělí makléř, nebo si je sami můžete zjistit, když se podíváte do katastru nemovitostí (bezplatný on-line přístup). Tyto informace vám usnadní práci při vyplňování  následujících elektronických formulářů.

Jak získat vyjádření z ČEZu

Najděte si webovou stránku Geoportálu Skupiny ČEZ a zde najdete jednoduchý návod jak postupovat. Přečtěte si krátký návod nebo rovnou pokračujte na Sdělení o existenci sítí a zadejte novou žádost. Vyplňte základní údaje o sobě a otevře se vám formulář pro zadání údajů o pozemku, který je potřeba vyplnit (obr. 1).

 Obr.1 Formulář pro sdělení o existenci sítí

Obr.1 Formulář pro sdělení o existenci sítí

Zde už postupujete přesně podle zadání: např. vyplňíte katastrální území a číslo parcely, vyznačíte zájmové území, tzv. polygon (obr. 2). S ohledem na to, že sítě jsou často vně hranice zájmového pozemku, označte zájmové území vždy s určitým přesahem (např. včetně příjezdové komunikace, jdoucí podél pozemku a pod.).

 Obr.2 Vymezení zájmového území

Obr.2 Vymezení zájmového území

Po odkliknutí pokračujte ve vyplňování dalšího formuláře (v kolonce typ žádosti vyberte „prodej, nákup, výpůjčka pozemku“) a vyplňte všechny požadované údaje. Pokud formulář nabízí více možností pro výběr požadovaných informací, zaklikněte všechny možnosti. Odklikněte formulář…. A první žádost je úspěšně odeslána (obr. 3).

 Obr.3 Žádost úspěšně odeslána

Obr.3 Žádost úspěšně odeslána

Obvykle v horizontu několika hodin vám přijde odkaz na požadované vyjádření včetně situačního výkresu sítí do vaší e-mailové schránky, které si můžete po zadání hesla stáhnout (obr. 4).

 Obr.4 Přístup do úložiště dat

Obr.4 Přístup do úložiště dat

Vše je ve formátu PDF (obr. 5). Pokud jste při vyplňování formuláře zatrhli  hned na začátku obě  možnosti, do Vaší e-mailové schránky dostanete vyjádření ze dvou různých divizí ČEZ (ČEZ Distribuce, a. s a ČEZ ICT Services, a. s.). Pro budoucího stavebníka jsou důležitá obě dvě.

 Obr.5 Data jsou připravena ke ztáhnutí

Obr.5 Data jsou připravena ke stáhnutí

Jak získat vyjádření z RWE

Najít potřebný formulář na stránkách RWE je docela dřina (obr. 6). I mně to zabralo při psaní tohoto článku dost času. Nakonec jsem si musel pomoci příslušným odkazem, nalezeným v mé starší emailové korespondenci.

 obr.6 RWE -úvodní formulář

obr.6 RWE -úvodní formulář

Vlastní formulář působí uživatelsky příjemněji než ten od ČEZu a jeho vyplnění zabere jen pár minut (obr. 7, 8).

 obr.7 Pokračujeme v zadávání údajů formuláře

obr.7 Pokračujeme v zadávání údajů formuláře

 

Obr.8 Zakreslení zájmového území

Obr.8 Zakreslení zájmového území

Způsob vyplnění vaší žádosti, stejně tak jako rychlost jejího vyřízení, elektronicky, zasláním na zadanou e-mailovou adresu, je obdobný jako v předchozím případě. Konečně něco funguje jak má :-).

 

Vodárny a kanalizace Karlovy Vary, a.s.: do třetice všeho dobrého

Pokud chcete podat žádost o vyjádření elektronickým formulářem, pro spuštění aplikace je potřeba použít internetový prohlížeč. Vstupní stránku pro vyplnění formuláře najdete zde ( obr. 9).

 obr.9 Žádost VaK

obr.9 Žádost VaK

Postup pro vyplnění žádosti o stanovisko je obdobný jako v předchozích dvou případech.

Rychle a zdarma

Pokud požádáte o výše uvedená stanoviska elektronickým formulářem, a stejným způsobem je vám i odpovězeno, jedná se o rychlou a zatím stále bezplatnou službu veřejnosti (pokud žádáte jako fyzická osoba).

Uvažujete-li proto vážněji o koupi nějakého pozemku, určitě zainvestujte hodinu svého času na prověření těchto základních informací. A učiňte tak dříve, než podepíšete jakoukoliv smlouvu s realitní kanceláří nebo prodávajícím. Můžete se tak vyhnout případnému zklamání na jedné nebo druhé straně.

Poděkování

Příspěvek vychází z článku kolegy a kamaráda Jiřího Kubici (http://realitysrdcem.cz/prodej-pozemku-pro-vystavbu-rd-aneb-jak-si-proverit-inzenyrske-site-na-hranici-pozemku/) a je uváděn s jeho laskavým dovolením, za což mu takto děkuji.

 

Doporučujeme

Zpravodaj

Stavební pozemky. Investice, která se dlouhodobě vyplatí

Stavební pozemky. Investice, která se dlouhodobě vyplatí

14.12.2018 - Ceny stavebních pozemků budou vždy stoupat, protože nebudou přibývat... Zamyslíme-li se nad tímto sdělením, zjistíme, že z pohledu dlouhodobých investic se jeví koupě pozemků za účelem dalšího prodeje stále jako velmi výhodná. Pro mnohé kupující nejsou ovšem pozemky pouze místem pro výstavbu, ale také dlouhodobou investicí.

včera

5 nejčastějších chyb při prodeji nemovitosti

5 nejčastějších chyb při prodeji nemovitosti

10.12.2018 - Pokud se někdo rozhoduje pro prodej nemovitosti, tak ji většinou plánuje prodat za nejvyšší cenu, současně by byl zajisté rád, kdyby zvládl celou transakci co rychleji. Pokud jsou ovšem jednání ve spěchu, nemusí být všechna rozhodnutí správná.

8.12.2018

Byty v ČR nadále zdražují. Co může otočit vývoj cen opačným směrem?

Byty v ČR nadále zdražují. Co může otočit vývoj cen opačným směrem?

3.12.2018 - Mohlo by se zdát, že se nová pravidla České národní banky, zpřísňující přístup k externímu financování bydlení, podepíší na zastavení růstu cen nemovitostí. Aktuální data portálů realityčechy.cz a realitymorava.cz ovšem ukazují, že se vzestup cen nezastavil.

3.12.2018


realitní kancelář SPA Reality KV s.r.o. | Chodská 387/13, 360 01 Karlovy Vary |  GSM: 604 880 596,  IČ: 291 14 608